ویژگی های پکس خلیج فارس :

1 – ماژول MPR : با استفاده از این ماژول می توان تصاویر را به صورت سه بعدی در پکس خلیج فارس بازسازی نمود. این ماژول یکی از مهم ترین و پرکاربردترین ابزارهای پزشکان رادیولوژیست جهت موارد تشخیصی است. این ماژول به صورت کامل پیشرفته در پکس خلیج فارس وجود دارد.

2- سفارشی سازی: در پکس خلیج فارس حساب های کاربری به صورت مجزا برای هر یک از کابران تعریف می گردد. هر کدام از کابران می توانند در حساب کاربری خود هر یک از قسمت های محیط پکس رو با توجه به نیاز و سلیقه مورد نظر خود تغییر بدهند. این ویژگی یکی از دلایل کاربرپسند بودن پکس خلیج فارس است.

نکته حائز اهمیت این است که تغییر تنظیمات هر حساب کاربری به هیچ وجه تداخلی در سایر حساب های کاربری ایجاد نمی کند و باعث تغییر تنظیمات آنها نمی گردد. بنابراین حساب های کاربری در پکس خلیج فارس کاملا منحصر به فرد هستند.

3- ابزارهای گسترده و تخصصی: یکی از مهم ترین ویژگی های پکس خلیج فارس، بهره گیری از تمام ابزارهای موجود در زمینه رادیولوژی برای پزشکان است. انواع ابزارها اعم از ابزارهای رایج و ابزارهای تخصصی در این پکس وجود دارند و پزشک را در تشخیص حین بررسی تصاویر مختلف کمک می کند.

4- اکسپورت با چندین فرمت مختلف : یکی از نیازهای کاربران در پکس خروجی گرفتن از تصاویر با فرمت های رایج و مختلف است. پکس خلیج فارس این امکان را به کاربران می دهد تا آنها بتوانند تصاویر پزشکی را با چندین فرمت رایج مانند JPEG ، MP4، TIFF، Bitmap و … بر روی هارد یا فلش خود ذخیره کنند.

5- اکسپورت لیست بیماران با فرمت اکسل : کاربران پکس خلیج فارس می توانند با استفاده از گزینه Export Result از لیست بیماران به صورت اکسل خروجی گرفته و برای گزارش های آماری و سایر موارد استفاده کنند.

6- چیدمان (Layout) تصاویر : کاربران در پکس خلیج فارس می توانند در محیط Viewer ، تا 25 (5*5) سری ، 25 (5*5) study و 100 (10*10) تصویر را به طور همزمان در کنار یکدیگر بچینند و مقایسه کنند.

7- تنظیمات پیشرفته Hanging Protocol : بهره گیری از تنظیمات Hanging Protocol که بر اساس جزئی ترین نیازها و سلیقه های کاربران در پکس خلیج فارس تعبیه شده است، باعث می گردد تا کاربر چیدمان تصاویر و سری های خود را بر اساس نام و توضیحات هر سری یا تصویر از پیش تعریف نماید و دفعات بعدی بر اساس هر نوع مودالیتی آنها را مشاهده نماید.
در این تنظیمات حتی کاربر می تواند از پیش تعریف نماید که تصویری که هم اکنون باز می کند در کنار 15 تصویر قبلی خود قرار گیرد و مورد مقایسه واقع شود.

8- جستجوی پیشرفته (Search Wizard) : یکی از کاربردی ترین قسمت های پکس خلیج فارس، جستجوی پیشرفته یا همان Search Wizard می باشد. کابر از طریق این قابلیت می تواند از پیش، گروه های جستجو بر اساس فیلترهای مختلف تعریف و ذخیره نماید و سپس در دفعات بعدی فقط با یک کلیک از آنها استفاده نماید و نتایج جستجو را به صورت به روز شده مشاهده نماید. هیچ محدودیتی برای تعریف گروه های جستجو وجود ندارد و کاربر می تواند تا چندین مجموعه و زیر مجموعه در Search Wizard داشته باشد.

9- WWL پیش فرض (WWL Preset) : یکی از خواسته هایی که معمولا پزشکان رادیولوژیست دارند این است که بتوانند به طور دقیق و با مقادیر استاندارد از پیش تعریف شده روی هر نوع تصویر Window Width/Level انجام دهند و تصاویر را بر اساس قسمت مورد نظر(برای مثال در تصاویر سی تی اسکن، قسمت Lung، Brain، Bone و …) با کانتراست مناسب و دقیق مشاهده نمایند. پکس خلیج فارس با بهره گیری از قابلیت WWL Preset این امکان را به کاربران می دهد تا بتوانند از پیش بدون هیچ گونه محدودیتی از لحاظ تعداد، Window Width/Level های دقیق و مناسب تعریف نمایند و هنگام تشخیص فقط با یک کلیک به کانتراست مورد نظر خود دست یابند.

10 – ریپورت صوتی یا Dictaphone : این قابلیت به پزشکان رادیولوژیست کمک می کند تا هنگام تشخیص بتوانند به طور همزمان با استفاده از یک میکروفون مخصوص (Dictaphone) که به پکس خلیج فارس متصل می گردد، گزارش خود را بیان کنند و آن را به صورت صوتی در همان فایل بیمار در پکس ذخیره نمایند. در این صورت تایپیست در زمان دیگری این فایل صوتی که روی تصویر بیمار ذخیره شده است را گوش می دهد و خیلی راحت و دقیق گزارش پزشک را همزمان تایپ می نماید.

11- کلمات کلیدی برای متون پیش فرض ریپورت (G Key) : در پکس خلیج فارس شما این امکان را دارید که بتوانید از پیش، با استفاده از قابلیت G Key متن های روتین را از پیش تعریف نمایید و فقط با استفاده از یک کلمه کلیدی هنگام ارائه گزارش متنی به گزارش خود اضافه نمایید. این قابلیت به تسریع کار گزارش نویسی کاربران و علی الخصوص تایپیست ها به ویژه در مراکز شلوغ کمک شایانی می نماید. هم چنین کاربران هیچ گونه محدودیتی در تعریف کلمات کلیدی ندارند و می توانند تا چندین متن پیش فرض با کلمه کلیدی مخصوص تعریف نمایند.

12- تاریخچه بیماران (Related Study) : کاربران پکس خلیج فارس با استفاده از قابلیت Related Study می توانند به سهولت و فقط با انتخاب تصاویر جدید بیمار، لیست تاریخچه بیمار را در قسمت Related Study مشاهده نمایند و جهت مقایسه تصاویر جدید بیمار با تصایر قدیمی، آنها را به طور خودکار در کنار هم باز کنند.

13- ویرایش مشخصات بیماران و تصاویر کاربران این امکان را دارند که در داخل پکس خلیج فارس بتوانند مشخصات بیماران یا تصاویر را در قسمت Edit ویرایش نمایند.