پکس،ذخیره تصاویر پزشکی، کاربرد پکس،بایگانی تصاویر پزشکی،تجهیزات پزشکی،رئوف،دایکام،سیستم بیمارستانی،پکس خلیج فارس

معرفی کوتاه برنامه

پکس خلیج فارس، نرم افزار مدیریت تصاویر پزشکی مبتنی بر وب است ،که با ذخیره و تبادل تصاویر، افزایش کیفیت و کاهش موثر برخی هزینه ها، بهترین و مناسب ترین امکانات تشخیصی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

تنظیمات دلخواه

در این نرم افزار می توان در هر سطحی، متناسب با نوع کاربری و موارد تشخیصی به صورتی کاملا منطعف و متنوع، تنظیمات دلخواه و مفیدی را ایجاد نمود. به طور مثال : تنظیمات و تغییرساختارو فرم صفحات نمایش و Worklist، افزایش یا کاهش تعداد صفحات Worklits ، ایجاد و تنظیم پروتکل های اساسی، ایجاد و اجرای انواع hanging protocole،انواع تنظیمات مناسب در زمینه گزارش نویسی.

پکس خلیج فارس

پکس خلیج فارس، نرم افزار مدیریت تصاویر پزشکی مبتنی بر وب است ، که با ذخیره و تبادل تصاویر، افزایش کیفیت و کاهش موثر برخی هزینه ها، بهترین و مناسب ترین امکانات تشخیصی را در اختیار کاربران قرار می دهد. با استفاده از سیستم پکس تمامی مراکز تصویر برداری وبیمارستانی درجهت Filmless گام برمی دارند. به این منظور این سیتم پکس بستر مناسب را فراهمآورده تا تصاویر به صورت بهینه ذخیره شوند و بازیابی آن ها با سرعت بسیار بالا انجام پذیرد. این مهم ، با توجه با دارا بودن دیتا بیس قدرتمند اوراکل، با امکانات فشرده سازی موثر و سرعت بالای ذخیره و پردازش و در نهایت بازیابی تصاویر میسر خواهد بود. همچنین امکان ذخیره و آرشیوتصاویر برای مدت زمان طولانی، ایجاد نسخه های Longtermو shortterm ، همخوانی نسخ اصلی و نسخ آرشیو شده از نظر کیفیت و وضوح و در اختیار قرار دادن نسخ پشتیبانی با همین ویژگی در صورت عدم دسترسی به نسخ اصلی به صورت  online و offline از جمله امکانات ویژه این نرم افزار می باشد. این پکس کلیه ابزار های تشخیصی مفید جهت مطالعه و بررسی تصاویررا در اختیار کاربران قرارمی دهد. ابزار ها به صورت اینترپرایز ودر بر گیرنده کلیه ی تخصص ها و کلیه گروه های کاری تشخیصی موجود می باشند.

 • با ارائه ی دوره های آموزشی مرتبط ورابط کاربری قوی، محیط نرم افزار بسیار کاربرپسند(User Friendly) و در دسترس خواهد بود.
 • در تمامی سطوح کابری نرم افزار قابلیت تنظیمات دلخواه و مناسب را داراست. تنظیماتی جهت صفحات متنوع نمایش ،ایجاد Worklist های متعددجهت لیست جستجوهای متنوع، تنظیمات در سطح نمایش وView های تخصصی، چیدمان های اساسی تصاویر، ایجاد و اجرا ی پروتکل های تشخیصی، دارا بودن Hanging Protocol و… همه از قابلیت های بهینه این نرم افزار می باشد.
 • یکی از ویژگی های بسیار ارزشمند این پکس، قابلیت های بسیار مفید و کاربردی درزمینه گزارش نویسی می باشد که کاملا بر اساس استاندارد DICOM و HL7 و نیز بر اساس ساختار های اصولی Structure Report طراحی شده و در اختیار کاربران قرار می دهد.
 • یکی از مسایل مهم در ارزیابی یک سیستم پکس کارآمد، در حیطه بیمارستانی، توانایی ارتباط با سیستم HIS و دارار بودن لینک های مناسب جهت برقراری این ارتباط، می باشد. پکس خلیج فارس این امکان را به بهترین حالت ممکن در اختیار کاربر قرار می دهد و نیز قابلیت انتقال تصاویر و اطلاعات تشخیصی بیماران را به پرونده سلامت بیماران، را دارد.
 • در این پکس برای بخش ورود به محیط نرم افزار می توان برای هر فرد یا گروه کاری اکانت ویژه تعریف نمود ولی از طریق یک اکانت واحد نیزبه طور همزمان برای کاربران قابلیتLogin را ایجاد می کند.
 • با ایجاد log file کامل از تمامی ورود و خروج ها به نرم افزارونیزاز تمام فعالیت ها ی کاربران در تمامی سطوح، گزارش امنیتی تهیه می نماید.
 • از ابتدای ثبت یک تصویر و ارسال آن به سیستم پکس، موقعیت و مراحل مختلف آن اعم ازباز کردن تصویر،خوانش،Dictation ،درج گزارش و تایید نهایی همه و همه در صفحه ی Worklist نمایش داده می شود(Study Status).
 • چیدمان دلخواه اجزای صفحه ی اصلی پکس خلیج فارسكاربران می توانند صفحه ی نمایش اصلی را مطابق با نیازهاي خود به صورت دلخواه در حداكثر 10 پنجره چیدمان نمایند . این پنجره ها می توانند بسته به نیاز، در هر سایز و موقعیتي به صورت کاملا منعطف تنظیم گردند، که این پنجره ها شامل ( StudyList ،Related Patient 1,2 ،Comment ،Report ،ThumbNail ،Refrence ،Memo ،SearchWizard ،Order، ….) می باشند.ویژگي های خاص Worklist_ پشتیبانی و ایجاد چند صفحه Worklist بصورت همزمان: کاربران می توانند در صفحه نمایش اصلی پنج صفحه ی Worklist را بصورت جداگانه باز نمایند که در هرکدام از آن ها براساس نیاز و به صورت مستقل اقدام به جستجو، بررسی تصاویر و ثبت گزاش نمایند.پاسخ به درخواست های اورژانسی : با اضافه كردن یك پنجره ی جداگانه می توانید همزمان با فرایند در حال اجرا، فعالیت مضاعف دیگری را انجام دهید._  پشتیباني از چندین لیست Related Patient : کاربران با استفاده از دو پنجره حاوی لیست آزمون ها ی تصویربرداری قبلی مرتبط از یک بیمار(Related list or Related study)، می توانند یک جستجوی موثرداشته باشند.(برای جستجوی سریع اطلاعات و تصاویر بیمار می توان از گزینه ی With open استفاده نمود.)_ گزینه ی Stack view : با استفاده از این گزینه می توان چندین Study را در یک سری به صورت یکجا مشاهده نمود. این گزینه برای سهولت در تشخیص های مقایسه ای تصاویر مختلف کاربرد دارد._ پشتیبانی و ایجاد پنجره اطلاعات Order  ها: كاربران میتوانند وضعیت فعلي Order ها را در صفحه WorkList بدون ورود به صفحه ی دیگر بررسي نمایند.
 • ویژگیهای كلیدي پکس خلیج فارس :
  • چهارچوب (ساختار) سریع و پایدار برای یک پایگاه داده با حجم بالا
  • منطبق با آخرین استاندارد های به روز دایکام (DICOM 3.0 )
  • کاملا بر اساس معیار های استاندارد HL7
  • استفاده از سرور توزیع شده از نظر کارکردی جهت حداکثر پایداری
  • استفاده از مبدل (Broker ) جهت تبادل اطلاعات متقابل بین سیستم پکس وHIS/EMR
  • رابط کاربری با قابلیت تنظیمات در سطوح عالی
  • روش های کارآمد و متنوع برای نمایش تصاویر
  • نصب کلاینت بدون نیاز به Active X ، از طریق وب
  • سرعت بسیار بالا: به دلیل استفاده از دیتا بیس اوراکل با معماری قدرتمندو افزایش حافظه کاربری، استفاده از استاندارد های فشرده سازی روز دنیا برای تصاویر و اطلاعات، دارار بودن دو ویژگی کاربردی 2Tier ,3Tier که در صورت لزم پهنای باند مناسب و برنامه ریزی شده ای را در اختیار کاربران قرار می دهد، سرعت ذخیره، تبادل و بازیابی تصاویر و اطلاعات در این نرم افزار در حد قابل توجهی افزایش می یابد.
  • ابزارهای تخصصی: در این نرم افزار با توجه به تمام گروه های تخصصی- تشخیصی کاری (WG)، کلیه ابزار های مناسب جهت مطالعه تصاویربه صورت کاملا اینترپرایزو جامع در اختیار کاربران قرار می گیرد.
  • پروتکل های تخصصی: جهت نمایش ویژه تصاویر با توجه به نیاز پزشکان متخصص پروتکل های اساسی و View های تخصصی ویژه طراحی شده و قابل اجرا می باشد.
  • پشتیبانی 24 ساعته
  • دارا بودن به روزترین استاندارد های دنیا
  • رابط کاربریپکس خلیج فارس با ساختار و عملکردی ویژه ورابط کاربری مناسب، در راستای نمایش، ذخیره و تبادل تصاویرپزشکی ،توانسته شرایطی را فراهم آورد که تعاملی مفید با کاربران خود برقرار نموده و کاربران به راحتی بدون نیاز به دانش فنی فراوان، قادر خواهند بود از کلیه امکانات و ابزارهای ویژه موجود در محیط نرم افزاراستفاده بهینه داشته باشند.سرعت بالااوراکل پایگاه داده ای با ساختاری قدرتمند و معماری قوی و توزیع شده،  به عنوان بانک اطلاعاتی  با سرعت و پایداری فوق العاده، توانسته بستری  عالی جهت ذخیره، تبادل و پردازش تصاویرپزشکی و اطلاعات تشخیصی بیماران فراهم آورد.ساختار ترکیبی  دو لایه و سه لایه (2Tier & 3Tier)پکس خلیج فارس با ساختاری مرکب دو لایه و سه لایه، طراحی شده است. مزایای هر کدام از این ساختار ها عبارتند از:
   • روش دو لایه (2Tier)

   زمانی که تعداد کاربران کم باشد، ساختار کلاینت – سرور به گونه ای طراحی شده که  از طریق انتقال data های بیشتر بین Viewer و Server ، پهنای باند بیشتری را در اختیار کاربران قرار دهد.

   • روش سه لایه ( 3Tier)

   زماني كه کاربر از طریق Viewer درخواست مشاهده اطلاعات را از وب سرور در سطح میانی تایر می نماید، وب سرور پس از دستیابي به اطلاعات سرور مورد نظر، آن اطلاعات را براي Viewer نصب شده بر روی کلاینت ارسال مینماید و با این روش، بار انتقال اطلاعات روي سرور توزیع می گردد.

   طراحی انعطاف پذیر مانیتور

   • یک Study و چند مانیتور

   نمایش حداكثر ٨ سري از یك Study به صورت یک فرم گسترده در یک مانیتور

   • چند Study و یک مانیتور

   نمایش 4 Study متفاوت در یك مانیتور بصورت کاملا همزمان

   نحوه باز کردن Study ها به روش های گوناگون

   حالت View : یک Study  بسته شده و study  جدید در صفحه نمایش مخصوص باز می شود.

   حالت Add View : یک study باز شده و study دیگری به صورت جداگانه در کنار study قبلی باز می شود.

   حالت Multy-Study Stack View :  تصاویر Study های متعدد به صورت همپوشانی روی Viewer باز می شوند.

   Hanging Protocol :

   این پروتکل به کاربر اجازه می دهد چیدکان و طراحی صفحه نمایش تصاویر را برای هر مدالیتی با توجه به نیاز تشخیصی هر پزشک تنظیم نماید.

   قابلیتهای گزارش دادن در پکس خلیج فارس

   • قابلیتG-KEY:  با استفاده ار این قابلیت با اختصاص دادن کلمات پیش فرض به هر متن، می توان آن متن را در صفحه
   • قابلیت Dictation: گزارشات مربوط به هر Study را بصورت صوتی در پکس ذخیره می نماید.
   • قابلیت Multi-Reporting: وارد نمودن و ثبت یک گزارش یکسان برای چندین Study به صورت همزمان
   • قابلیت Merg- Reporting: می توان گزارش مشابهی از Study های متعدد یک بیمار را ثبت نمود.
   • مدیریت سوابق گزارش:در پکس خلیج فارس، نه تنها گزارش نهایی ثبت می گردد، بلکه سوابق اصلاحات صورت گرفته روی هر گزارش نیز ثبت شده تا به تشخیصی بهینه منتهی شود.پشتیبانی و ایجاد کلید واژه های میانبر جهت نگارش گزارش استاندارد (توانایی ثبت حداکثر 32 کلمه) :ذخیره 8 کلید میانبر ساده مانند ( F1~ F8) تا ذخیره 24 کلید ترکیبی نظیر ( CTRL,Shift and CTRL+ Shift)چیدمان های مقایسه ای تصاویر ماموگرافی :تصاویر ماموگرافی به صورت مقایسه ای نماهای رخ و ابلیک ، در کنار هم چیدمان می شوند.سری کامل تصاویر دندانی یا پری اپیکال ( Full Mouth X-Ray ) :
    • بررسی متمرکز روی تصاویر دندان ها بر اساس موقعیت آن ها: نرم افزار قابلیت زوم کردن روی هر یک از سری عکس های پری اپیکال بیمار را دارد به عنوان مثال سری دندان های آسیاب سمت چپ و راست(Rt,Lt Molars) به طور مجزا و سری دندان های پیش و نیش (incisors and canine)
    • نمایش تصاویر دندان های در layour تنظیم شده توسط کاربر

    قابلیت MPR :

    با کمک این ابزار می توان از تصاویر پلان آگزیال ، تصاویر کرونال، ساجیتال و ابلیک تهیه نمود.