پکس،ذخیره تصاویر پزشکی، کاربرد پکس،بایگانی تصاویر پزشکی،تجهیزات پزشکی،رئوف،دایکام،سیستم بیمارستانی،پکس خلیج فارس

تله رادیولوژی عمل تفسیر تصاویر پزشکی ( خواندن ) توسط رادیولوژیستی است که در محل تولید تصاویر حضور ندارد. تله رادیولوژی توسط بیمارستان ها، مراقبت های اضطراری، مراکز تصویربرداری و حتی افراد مورد استفاده قرار می گیرد. ایده کلی تله رادیولوژی از آنجایی شروع شد که داشتن رادیولوژیست در بیمارستان و مراکز تصویربرداری بسیار هزینه بردار است. مثلا در آمریکا مینیمم از حدود 1500 دلار در روز است. درحالیکه استفاده کردن از سرویس تله رادیولوژی به شما این امکان را می دهد که پرداخت را به ازای هر تفسیر انجام دهید که در این صورت هزینه در بعضی موارد چیزی کمتر از 8 دلار به ازای هر آزمایش خواهد بود. این می تواند به معنی صرفه جویی های عظیم در امکانات، همراه با یک حجم یا نیاز کم سرویس ها باشد.

تله رادیولوژی این امکان را برای رادیولوژیست های متخصص فراهم می کند که از راه دور به بیماران خدمت رسانی کنند. اهمیت این موضوع بویژه زمانی آشکار می شودکه به یک متخصص بخش، مثلا: یک رادیولوژیست متخصص MRI ، نورورادیولوژیست، رادیولوژیست اطفال، یا رادیولوژیست اسکلتی-عضلانی نیاز است ولی این متخصصان فقط در محدوده های کلان شهری استقرار دارند و در شیفت های روزکار میکنند. تله رادیولوژی به متخصصین آموزش دیده اجازه در دسترس بودن می دهد.

برای اینکه تعریف کنیم که تله رادیولوژی چیست، این می تواند ایده خوبی باشد که با معنی خود کلمه “رادیولوژی” شروع کنیم. رادیولوژی یک تکنیک تصویربرداری است که توسط پزشکان مورد استفاده قرار میگیرد تا تصاویر داخل بدن معمولا برای تشخیص یا درمان گرفته شود. بعضی از نمونه های آن اشعه X ،MRI، CT اسکن و اولتراسوند هستند.

حال بیاییم پیشوند تله را به کلمه اضافه کنیم. به کلمه تلفن فکر کنید، دستگاهی که به شما این اجازه را می دهد تا با کسی که در جای دیگری است، صحبت کنید. در تله رادیولوژی، این به این معنی است که تصاویر به جای دیگری فرستاده می شوند. تصاویر و مطالعات انجام شده، با پزشکان و متخصصینی که در جایی غیر از جایی که تصاویر گرفته شده است، به اشتراک گذاشته می شوند.

تا همین اواخر، تله رادیولوژی فقط در موارد اضطراری مورد استفاده قرار می گرفت. البته، با پیدایش اینترنت، این روش نسبتا به سرعت گسترش یافت. ارسال تصاویر، به راحتی ارسال ایمیل با چندین ضمیمه است. امروزه نرم افزارهایی وجود دارند که به طور خاص برای ارسال تصاویر رادیولوژی اختصاص یافته اند.  این موضوع منجر به این شد که تله رادیولوژی به یک فرآیند عظیم در حیطه ی پزشکی تبدیل شود.

دلیلی که یک پزشک ممکن است از تله رادیولوژی استفاده کند این است که بتواند با پزشکان دیگرکه در محل های دوردست هستند، همکاری کند. تله رادیولوژی در تشخیص کمک میکند، چون اغلب در گرفتن نظرات ثانویه روی تصاویر کمک خواهد کرد. در بسیاری از موارد گزارش ایجاد شده برای تصاویر از طریق سیستم تله رادیولوژی ممکن است اولین گزارش باشد، چون مثلا رادیولوژیست در بیمارستان در دسترس نبوده است.

سناریو قوی تر زمانی مطرح می شود که یک بیمار به بخش اورژانس مراجعه می کند، اما بیمارستان کوچک است، و شاید فقط یک رادیولوژیست در بیمارستان حضور داشته باشد. تله رادیولوژی این اجازه را می دهد تا تصاویر گرفته شده توسط تیم رادیولوژیست های تله رادیولوژی، در جایی دیگر بررسی شود. این مورد مخصوصا در نواحی روستایی رایج است. متخصصین رادیولوژی معمولا در نواحی روستایی کوچک حضور ندارند.

یکی از مزایای تله رادیولوژی این است که تصاویر می توانند توسط یک رادیولوژیست آموزش دیده و خبره تفسیر شوند و یک تشخیص نجات دهنده ی زندگی بیمار به وقوع بپیوندد.

این تفاوت زمانی بارز می شود که یک بیمار که به درمان نیاز دارد بدون هیچ طرح درمانی، بیمارستان را ترک می کند یا اینکه بیماری او تشخیص داده شده و به موقع درمان می شود.

البته همه اینها واقعا عالی به نظر می رسند. اما مثل هر چیز دیگری، یک سری جوانب منفی برای این شیوه وجود دارد. یکی از نظرات منفی که به تله رادیولوژی وارد است، اتکا به تکنولوژی است. بدون تکنولوژی، تله رادیولوژی، غیر ممکن است. به طور مثال، اگر اینترنت بیمارستان از کار بیفتد، تله رادیولوژی دیگر گزینه انتخابی نیست.

روی هم رفته، تله رادیولوژی یک روش بسیار عالی است. هیچ تعجبی نیست که تله رادیولوژی با استفاده از اینترنت بسیار گسترده و فراگیر شده است. با وجود اینکه تله رادیولوژی به تکنولوژی وابسته است، می تواند نجات بخش زندگی باشد و می تواند برای کمک کردن در تشخیص و بهبودی مورد استفاده قرار گیرد.